ALTEREGGO TT #1: WYWIAD – PJK WSCHODNI

Prezentujemy na rap-news.eu nasz nowy cykl, w którym przedstawiamy Wam uczestników projektu Altereggo Team Tape. Jest on mieszanką undergroundu i mainstreamu, a różnorodność styli, wielość formuł oraz zestaw zaproszonych gości są imponujące. Na płycie pojawią się tacy artyści, jak m.in.: KaeN, PIH, Sobota, Bezczel, Beny B, Rena, Juras, Brahu, PTP, Bosski Roman, Sylwia Dynek, PeRJot, Red. 

Wkrótce zaprezentujesz siebie na projekcie „Altereggo Team Tape”, na którym prawdopodobnie znajdzie się ponad 20 utworów. Będzie to bardzo ciekawy mix, gdzie przeplatać będzie się, tzw. mainstream z podziemiem. Jak doszło do tego, że zagości na nim PJK Wschodni?
PJK:
Zaczęło się to od współpracy ze współzałożycielem marki „Altereggo” – Piotrem „Paterem” Paterkiem. Nasza znajomość zaczęła się od sesji zdjęciowej zeszłorocznej kolekcji ciuchów AE. Później spotkaliśmy się na koncerci,e na którym grałem wraz z Kaczorem, jako Rapu Wschodnia Strona i po obejrzeniu naszego występu na żywo, Pater postanowił zaprosić mnie na „Altereggo Team Tape”.

Jesteś osobą z bogatą historią. Nikt nie odbierze Ci doświadczenia zdobytego przez wiele lat. Na swoim koncie masz 9 albumów, które są zapiską Twoich życiowych dróg. Czy można uznać „Altereggo Team Tape” za grubą kropkę nad „i”, podsumowującą Twoją rapową drogę?
PJK:
Wiadomo, że głębokim marzeniem i celem każdego rapera, który działa na podziemnej scenie, jest wydanie płyty, która będzie stała na półkach w Empikach i dotrze do większej ilości odbiorców, niż tylko podziemne grono słuchaczy. Oczywiście nie jest to mój solowy album, ale czuję się zaszczycony biorąc udział w takim przedsięwzięciu. Jest to wielki krok do przodu w mojej drodze.

Gdzieś tam w głębi siebie myślisz, że jedna zwrotka na takim projekcie, jest równowartością jednej długogrającej płyty? Oczywiście mam na myśli kwestie promocyjne, ponieważ właśnie taki „produkt”, jak „Altereggo Team Tape”, jest oknem wystawowym, dzięki któremu można się pokazać szerszemu gronu, można zaznaczyć się na scenie i można stać się osobą, którą po prostu będzie warto zapraszać na featuringi.
PJK:
Robiąc cały album spędza się masę godzin, dni, miesięcy nad dopracowaniem poszczególnych elementów, od zeszytu, przez studio, po marketing. Swoją płytę traktuje się jak swoje dziecko i samemu kieruje się pracami nad nią. W przypadku „Altereggo Team Tape”, zostałem zaproszony na dwa gościnne utwory, w których moja rola polega na nałożeniu dobrej zwrotki. Za wszystkie pozostałe elementy odpowiedzialni są organizatorzy. Oczywiście, jeżeli chodzi o famę i renomę, to gościnny występ na płycie wydanej w dużej, szanującej się wytworni płytowej jest ogromnym skokiem do przodu, ale nie porównywałbym tego z pracą nad całą płytą. Jest to oczywiście szansa na zaistnienie w branży i dotarcie do dużej liczby osób zainteresowanych kulturą. W głębi liczę na to, że mój udział na „Altereggo TT” otworzy drzwi na szersze wody :)

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/ALTEREGGO13/videos/554041554756735/” width=”500″ height=”400″ onlyvideo=”1″]

Pod koniec marca br. ujawniłeś skład jednego z utworów, który znajdzie się na tym projekcie, a jest nim: „Co to był za melanż”. Jako ciekawostkę należy dodać, iż podkład do utworu został stworzony przez znakomitych kubańskich muzyków Rei Ceballo & Calle Sol. Kto nie zna, kto nie słyszał, to odsyłamy oczywiście do „internetów” w celu sprawdzenia ich twórczość. Warto! Tworzenie muzyki to rzemiosło, które z jednej strony jest przyjemnością, a z drugiej ciężką wielogodzinną pracą, o której przed chwilą powiedziałeś. Było ciężko stworzyć ten konkretny utwór?
PJK:
Nad utworem „Co to był za melanż” (jak na razie to tytuł roboczy), pracowaliśmy wyjątkowo długo. Pomysł narodził się w SprawdźTo Studio, w którym spotkaliśmy się w celu wymyślenia idei utworu. Pogrzebaliśmy po folderach z bitami i znaleźliśmy coś w stylu reggae, co pasowało pod zaistniały wtedy klimat spotkania. Pater wpadł na pomysł, żeby zrobić to z kubańskim zespołem, po czym wysłał im na wzór podkład, który wybraliśmy. W odezwie dostaliśmy podstawową wersję bitu, na który nałożyliśmy wokale wraz ze Spalto i Rastamankiem. Po nagraniu, zespół dograł resztę instrumentów, i dodał klimatyczne kubańskie przyśpiewki. Dokonaliśmy poprawek i mogę powiedzieć, że będzie to naprawdę klimatyczny kawałek. Z tego co wiem, będzie do tego realizowany video klip.

Wspomniałem już wcześniej, że przez ponad dekadę byłeś zamieszany w 9 albumów, z czego dwa solowe, zatytułowane „Prawdziwy RAP” oraz tegoroczny – „Bragademia”. Lepiej czujesz się, kiedy tworzysz solowo i możesz decydować o wszystkim sam, czy jednak wolisz dzielić obowiązki na dwie i więcej osoby?
PJK:
Ogólnie jestem zwierzęciem stadnym i zawsze pracowałem nad projektami z ekipą. Czy to Maraton Squad, Rapu Wschodnia Strona, czy Projekt Centralno Wschodni. Zawsze tworzyłem wspólnie z kompanami ze składów. Od albumu „Prawdziwy RAP” zaczęła się moja kariera solowa. Wiadomo, że przy pracy zespołowej jest podział obowiązków i wydatki dzielą się na kilka, ale ja bardzo lubię wyzwania. Ogólnie większa satysfakcja jest, jak zrobi się coś samemu od A do Z i dlatego teraz pracuję nad kolejnym projektem solo. Przy tym albumie mam bardzo duże wsparcie menagera Piotra Janikowskiego (Grubego) oraz Patera, którzy pomagają mi poogarniać wiele spraw z nim związanych. Płyta będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Synteza” i wyjdzie pod banderą Altereggo.

Myślę, że również to zauważyłeś, być może to przypadek, a może jest to celowe działanie… Większość okładek Twojej dyskografii jest w szarych kolorach. Czym jest to spowodowane?
PJK:
Jeżeli chodzi o sprawę kolorystyki okładek, to przyznam, że parę razy celowo użyłem ciemnej kolorystyki ze względu na prostotę i surowość klimatu Hip-Hop. Szare bloki, ciemne piwniczne kluby, w których gra Hip-Hop, czarno-biała sceneria to elementy, którymi charakteryzuje się podziemie.

Bardzo dziękuję za rozmowę, przyznam szczerze, że nadrabiam zaległości, sprawdzam Twoje wcześniejsze, a czekam już na przyszłe projekty PJK Wschodni, w tym udział na „Altereggo Team Tape”. Nie przepadam za słowem „reklama”, ale jest to kluczowy sposób promocji – krótko, dlaczego warto sięgnąć po ten mixtape?
PJK:
Dlaczego warto sięgnąć po AETT? Na pewno z tego względu, że jest to projekt, na którym każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie. To będzie naprawdę płyta z dużą różnorodnością styli i wykonawców. Poza tym, będzie można usłyszeć na niej raperów z podziemia, których twórczość może być nowością dla potencjalnego słuchacza.

Całość przygotował: Patryk FENT

Odwiedź – kliknij:
ppjkbanner altereggobanner fentLINK

Wsparcie – kliknij:

KotUkostka KostkaShop rnbanner
rapzajawkabanner tbackstagerbanner RaP

Facebook Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ